Deti patria medzi citlivú vekovú skupinu, ktorá ochorie najčastejšie na akútne respiračné ochorenia. Tými sú prevažne ochorenia vírusovej etiológie (chrípka a chrípke podobné ochorenia, COVID-19, ochorenie vyvolané rhinovírusmi, infekcie spôsobené respiracným syncyciálnym vírusom a dalšími vírusmi); menej často sú to ochorenia bakteriálne (vyvolané streptokokmi, stafylokokmi a inými baktériami). Tieto nákazy sú prenášané vzdušnou cestou. Vstupnou bránou pre ich pôvodcov sú najčastejšie horné dýchacie cesty.
Ak už dieťa ochorie, rodič by mal v spôsobe aj dlžke liečby dodržiavať pokyny ošetrujúceho lekára, liečiť dieťa doma v pokoji a brať do úvahy jeho zdravotný stav. Ochorenie je potrebné vyliečiť a „neprechodiť ho”, pretože príliš skorý návrat nedoliečeného dieťaťa do kolektívu predlžuje jeho zotavenie a zároveň zvyšuje riziko nakazenia ostatných detí.
Ministerstvo školstva v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva vydalo dokument "Všeobecné zásady prevencie respiračných ochorení pre rodičov", ktoré je potrebné dodržiavať z dôvodu zvýšeného výskytu respiračných chorôb u detí. Prosíme, aby ste si ho prečítali a rešpektovali.
Vseobecne_zasady_prevencie_respiracnych_ochoreni_pre_rodicov.pdf